Zorgen rond De Watermolen: schooltarieven stijgen, nieuwe drempels voor kwetsbare gezinnen

28 Maart 2026

Zorgen rond De Watermolen: schooltarieven stijgen, nieuwe drempels voor kwetsbare gezinnen

Gemeenteraadslid Bart reageerde scherp: “Er werd duidelijk beloofd dat de tarieven voor scholen niet zouden stijgen. Wat we nu zien, is het tegenovergestelde.” We vragen om opnieuw het pro rata tarief toe te passen, zodat scholen effectief betalen voor de tijd die ze zwemmen."

Sinds de opening van zwembad De Watermolen zien verschillende scholen hun zwemfactuur stijgen. De prijs voor schoolzwemmen is in de praktijk verdubbeld, terwijl eerder afgesproken was dat de tarieven niet zouden stijgen.

Gemeenteraadslid Bart reageerde scherp: “Er werd duidelijk beloofd dat de tarieven voor scholen niet zouden stijgen. Wat we nu zien, is het tegenovergestelde.” We vragen om opnieuw het pro rata tarief toe te passen, zodat scholen effectief betalen voor de tijd die ze zwemmen."

Daarnaast zijn er ook zorgen over extra drempels voor kwetsbare gezinnen.

Impact op scholen en leerlingen

De gevolgen zijn concreet.  Waar scholen vroeger ongeveer 0,9 euro per half uur betaalden, betalen ze nu 1,8 euro per uur, ook wanneer leerlingen maar een half uur of drie kwartier effectief zwemmen.  Scholen kunnen deze stijging niet doorrekenen aan ouders door de maximumfactuur. Daardoor dreigen andere activiteiten te moeten sneuvelen. “Dit betekent dat scholen ergens anders moeten besparen. En dat gaat ten koste van kansen voor kinderen.”

Oorzaak: verdwijnen pro rata tarief

De prijsstijging komt er doordat het pro rata systeem werd afgeschaft. Scholen betalen voortaan standaard per uur, ongeacht de effectieve zwemtijd. Volgens Groen is dat moeilijk te verantwoorden. “Als leerlingen maar een half uur zwemmen, is het logisch dat scholen ook maar voor dat half uur betalen.”

Vraag naar duidelijke afspraken

Groen vraagt daarom duidelijkheid over de afspraken tussen de stad en de uitbater van het zwembad.

  • Welke afspraken zijn er gemaakt over schooltarieven?
  • Waarom werd het pro rata systeem afgeschaft?

En vooral: hoe kan dit rechtgezet worden?

“We vragen om opnieuw het pro rata tarief toe te passen, zodat scholen effectief betalen voor de tijd die ze zwemmen.”

Ook drempels voor kwetsbare gezinnen

Daarnaast kaartte Bart tijdens de gemeenteraad nog een tweede probleem aan. Kinderen met een kansenpas moeten vandaag een kids-ID of identiteitsbewijs met foto tonen. In de praktijk beschikken veel kinderen enkel over een ISI+-kaart zonder foto. Dat zorgt voor extra drempels en kosten voor gezinnen die het net moeilijker hebben. Dat moeten we vermijden.

Bart besluit: “We willen dat elk kind kan blijven zwemmen, zonder dat scholen of gezinnen onder druk komen te staan.”